Turkija

Turistų rojus Turkija tampa dar patrauklesnė – smunkant lirai, pasijusti turtingesni gali kai kurie poilsiautojai

Turkijos lirai smunkant į žemumas, tai gali būti puiki proga Lietuvos keliautojams – už eurą šioje turistų pamėgtoje šalyje įsigyti galima daugiau nei anksčiau. Tiesa, LRT.lt kalbinti ekspertai atkreipia dėmesį, kad pasinaudoti atsivėrusiu langu gali pavykti ne visiems.

Kaip teigia pašnekovai, didžiausią liros smukimo naudą pajus savarankiškai keliones planuojantys poilsiautojai.

Besimėgaujantys „viskas įskaičiuota“ tipo atostogomis progų pasinaudoti liros kritimu gali turėti mažiau – nebent apsipirkdami vietos parduotuvėse ar turguje. Bet ir čia svarbu atsiminti, kad, norint sutaupyti, ir reikėtų atsiskaitinėti liromis, o ne eurais ar doleriais, kaip kai kurie turistai yra pamėgę.

Teikiantieji paslaugas turistams kainas galėjo ir didinti

Banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas teigia, kad situaciją, kai Turkijos lira smuko į dar nematytas žemumas, nulėmė gana netradicinė šalies pinigų politika – infliacijai siekiant net ir 80 proc., centrinis bankas nedidino palūkanų, kas paprastai daroma, siekiant infliaciją suvaldyti.

Turkijos lira nuvertėja greičiau, nei pakyla kainos pačioje Turkijoje, ypač vietoje gaminamų prekių ir teikiamų paslaugų.

Ž. Mauricas

Turkija

„Turkijos lira nuvertėja greičiau, nei pakyla kainos pačioje Turkijoje, ypač vietoje gaminamų prekių ir teikiamų paslaugų. Kitaip tariant, darbo užmokesčiai nekyla taip sparčiai, kaip krenta valiutos kursas. Trumpuoju laikotarpiu, ypač šiais metais, susidaro gana palanki situacija, nes keičiantis eurus į Turkijos liras, turistai, atvykę į Turkiją, turi gana didelę perkamąją galią. Mums kainos Turkijoje atrodo gana nedidelės. Kainų skirtumas, lyginant Turkiją ir Lietuvą, siekia apie 40 proc.“, – sako Ž. Mauricas.

Kainų skirtumas, lyginant Turkiją ir Lietuvą, siekia apie 40 proc.

Ž. Mauricas

Vis dėlto jis atkreipia dėmesį, kad dalis paslaugų teikėjų kainas galėjo padidinti, ypač tais atvejais, kai paslaugas teikia turistams. „Tačiau vietos rinkoje, keliaujant individualiai, einant į vietos restoranus, kitas laisvalaikio vietas, tos kainos tikrai nesikandžioja“, – tvirtina Ž. Mauricas.

Liros kursas euro atžvilgiu

Liros kurso kritimas

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas taip pat akcentuoja, kad tokios tendencijos Turkijoje stebimos jau ne vienus metus. Pavyzdžiui, prieš penkerius metus už vieną eurą buvo galima įsigyti 5–6 Turkijos liras. Šiuo metu tas pats vienas euras įperka jau beveik 23 liras.

„Turbūt klausimas yra, kiek dar gali pigti lira, nes vis buvo pigiau ir pigiau. Tai lėmė, kad ir vietos parduotuvėse turistams apsipirkti buvo vis pigiau ir pigiau. Kita vertus, nepamirškime, kad ta pati infliacija Turkijoje taip pat istoriškai buvo didelė“, – sako T. Povilauskas.

Jo vertinimu, tokia situacija tam tikra prasme lemia ir Turkijos, kaip turistinės šalies, konkurencingumą – ji pritraukia vis daugiau turistų, tarp kurių patenka ir lietuviai. Vis dėlto T. Povilauskas ragina nepamiršti, kad ne į visas kainas ši liros pigimo tendencija persikelia.